Kdy přezout na zimní pneumatiky?

01.11.2016

Když ráno zaťukají na okno první mrazíky, bývá na přezutí pneumatik většinou pozdě. Spousta řidičů přesto každý rok promešká správný čas jejich výměny. Možná jste to už sami zažili. Teploty rázem poklesnou, silnice namrzne a vy musíte odjet do práce na letních pneu. Děsně to klouže a celou cestu se modlíte, abyste dojeli v pořádku. Kdy tedy přezout na zimní pneumatiky, aby se vám svízelné situace vyhnuly obloukem? 

Sledujte počasí

Pokud teploty klesnou k 7 °C a meteorologové nehlásí oteplení, neváhejte s přezutím na zimní pneu. I když ještě nesněží, letní pneumatiky při teplotě pod 7 °C ztrácí své vlastnosti a tvrdnou. Když se objeví první sníh a námraza, budete už v plné polní.

A co když je i v říjnu krásně a teplo? Sledujte předpovědi. Pokud je ochlazení v nedohlednu, nepřezouvejte na zimní výbavu zbytečně brzy. V teplém počasí mají zimní pneumatiky na silnicích horší vlastnosti. Vzrůstá spotřeba i hlučnost, ale především klesá bezpečnost jízdy. Brzdná dráha se při nesprávném použití zimních pneumatik může prodloužit až o desítky procent.

Vyhněte se pokutě

Pokud promeškáte správný čas výměny pneu, může vás zaskočit vysoká pokuta. Ta hrozí všem řidičům, kteří vyjedou mezi 1. listopadem a 31. březnem na letních pneu, pokud:

  • silnici pokrývá souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza

  • nebo můžete s ohledem na povětrnostní podmínky předpokládat, že se na silnici objeví sníh, led či námraza

Použití zimních pneu může přikázat také dopravní značka "povinná zimní výbava". Na silnici takto označenou nesmíte vjet na letních pneumatikách ani za příznivého počasí.

Připravte se na zimu

TIP: Potřebujete na zimu nové pneu a chcete na nákupu ušetřit? Pořiďte si je v předstihu. Na začátku sezóny, od konce srpna do konce září, jsou totiž ceny nejpříznivější. Prohlédněte si levné pneumatiky z naší nabídky a přesvědčte se, že kvalitní pláště nemusí stát majlant.

...