Máte v pneumatikách správný tlak?

19.02.2017

Víte, že až pětina automobilů jezdí na špatně nahuštěných pneu? Přehuštěné nebo podhuštěné pneumatiky se nejčastěji projeví zvýšenou spotřebou paliva a zhoršením jízdních vlastností. Zkracuje se také životnost pneu.

Někteří řidiči podceňují pravidelnou kontrolu, jiní tápou, jaký je správný tlak v pneumatikách. Předepsaná hodnota se totiž odvíjí nejen od typu vozu, roli hrají i další faktory. V tomto článku vám poradíme, jak správně nahustit pneu, abyste zvýšili svou bezpečnost a komfort na silnicích, ušetřili za palivo a prodloužili životnost pneu.

Jak poznáte podhuštěné pneumatiky?

Americký úřad pro bezpečnost silničního provozu zveřejnil informaci, že podhuštěná pneu zvyšuje trojnásobně riziko nehody. Střed pneumatiky totiž ztrácí kontakt se silnicí, auto přichází v zatáčkách o svou stabilitu a zhoršuje se také přesnost řízení. Na podhuštěných pneu zaplatíte také více za palivo. Spotřeba pohonných hmot může narůst i o 5 %.

Nejčastějším důvodem podhuštění pneumatik je zanedbání pravidelné kontroly tlaku v pneu. Pokud tlak v pneu klesá neobvykle často, může být na vině špatně těsnící ventil, trhlina v plášti nebo drobný defekt.

Jak poznáte přehuštěné pneu?

Na přehuštěné pneu se vám dobře nepojede. Zhoršené jízdní vlastnosti poznáte hlavně na sněhu nebo na mokré vozovce. Přehuštěná pneumatika totiž citelně ztrácí svou přilnavost. Ve ztížených podmínkách vám dokonce může hrozit smyk či aquaplaning. Prodlužuje se také brzdná dráha. Protože se rychleji opotřebovává středová část běhounu, životnost pneu se zkrátí až o 50 %. Při přejetí výmolu či nerovnosti můžete píchnout pneu.

Jak kontrolovat tlak v pneu?

Tlak v pneumatikách kontrolujte minimálně jednou měsíčně a také před každou delší trasou. Nespoléhejte ale na vizuální kontrolu. Nejpřesnější hodnoty naměříte kompresorem na čerpacích stanicích nebo příručním tlakoměrem. Modernější vozy jsou vybaveny systémem pro kontrolu tlaku v pneu, který hodnoty naměří za vás. Pravidelným kontrolám byste měli podrobit také rezervu.

Jak na správné huštění pneu?

Správné hodnoty při běžném zatížení se pohybují v rozmezí 2,2 - 2,4 baru (u osobních aut). Pokud se stěhujete nebo cestujete s plně naloženým autem, může být doporučený tlak jiný. Přesné hodnoty se liší také podle konkrétního typu vozu. Řiďte se proto pokyny výrobce a nahlédněte do servisní příručky. Předepsané hodnoty tlaku najdete také na cedulce na rámu dveří nebo na víčku palivové nádrže. S huštěním pneu vám poradí také v pneuservisu.

...