Tipy, jak skladovat pneu a prodloužit jejich životnost

16.10.2016

"To už je zase na výměnu?!" diví se nejeden řidič při pravidelné kontrole plášťů. Nákup nových pneu vytáhne z vaší peněženky i pěkných pár tisíc. Proto se řidiči často ptají, jak mohou prodloužit životnost pneumatik. Na vině mnohdy nebývá špatná kvalita materiálu nebo nevhodný styl jízdy. Za předčasným stárnutím pneu stojí špatné skladování.

Jak na správné skladování pneumatik?

Pneumatikám svědčí tma, sucho a chlad. Naopak přímý sluneční svit, teplo a průvan může citlivou pryž poškodit. Na povrchu se začnou objevovat malé trhliny a pneumatiky jsou u konce své životnosti. Pneu byste měli skladovat v bezpečné vzdálenosti od pohonných hmot a nejrůznějších mazadel a olejů vyráběných z ropy. Pryž totiž při kontaktu s ropou ztrácí své elastické vlastnosti.

Jaká je správná poloha uskladněných pneumatik?

Jste zvyklí skladovat pneu na ráfku, nebo naopak bez ráfku? Obě varianty mají svá jasná pravidla.

Pneu na ráfku

  • Pláště uložte na sebe nebo je zavěste. Nikdy je nepokládejte vedle sebe.

Pneu bez ráfku

  • Pneu bez ráfku skladujte vždy vedle sebe. Jednou za 3-4 týdny je nezapomeňte otočit. Dlouhým zatížením jedné plochy by se mohlo namáhané místo zdeformovat.

Kde uskladnit pneu?

Vhodným místem pro uskladnění pneumatik může být sklep nebo garáž. Nevhodné je uložení venku, na půdě, na balkóně či lodžii. A co když nemáte vhodné prostory, kde by byly pneu chráněné před horkem, mrazem a slunečními paprsky? Spousta pneuservisů nabízí službu uskladnění pneu. Za malý poplatek se zbavíte všech starostí a máte jistotu, že je o vaše pláště dobře postaráno.

Kdy je čas na výměnu?

Pokud mají zimní pneu hloubku dezénu pod 4 mm a letní méně než 1,6 mm, je potřeba koupit nové. Jezdit byste neměli ani na pneumatikách, které mají na povrchu drobné trhliny. A to ani tehdy, když hloubka dezénu splňuje zákonné normy. Šetřit na bezpečnosti se rozhodně nevyplatí. Levné pneu budgetových značek moc nestojí a přitom vás spolehlivě podrží za každé situace. Pokud je budete správně skladovat, najedete na nich tisíce kilometrů stejně jako na značkových pneu.

...