Co byste měli vědět o stáří pneumatik a jejich datu výroby

13.03.2021

S pneumatikami to není jako s potravinami a nepodléhají zkáze jen tak samy od sebe. Výrobci totiž do směsi na výrobu pneumatik přidávají činidla, která zajišťují dlouhodobou ochranu produktu. Jestliže je tedy pneumatika správně skladována v suchu, chladu, mimo dosah světla a chemických látek, pak má i po pěti letech od výroby naprosto stejné vlastnosti jako po vyjetí z výrobní linky.

Pravda ohledně stárnutí pneumatik

Skutečné stárnutí pneumatik začíná až ve chvíli, kdy je obujete na vůz. Pneumatika užívaná na vozidle po dobu jednoho roku, vykazuje stejné známky stárnutí jako nová "nepoužívaná" pneumatika skladovaná po dobu deseti let.

Před montáží je pneumatika nenahuštěná, nezatížená a vystavená minimálním teplotním výkyvům. Není tedy vůbec důležité kdy byla pneumatika vyrobena (DOT), ale kdy byla namontována na vozidlo.

Během provozu je pneumatika vystavena velkému množství negativních vlivů, nárazům a dalším jízdním podmínkám, které se nevyskytují při jejím skladování. Proto začíná pneumatika významně stárnout po montáži.

Jak o pneumatiky správně pečovat?

Namontované pneumatiky vyžadují během svého provozního života speciální péči, která při skladování není třeba. Důležitá je kontrola tlaku huštění, správně seřízená geometrie vozidla, kontrola poškození a měření hloubky dezénu.

...